Erik's anetavle          tilbage

Forældre

Thoralf Holm f.12.12.1911 Tronhjem Norge Smedemester død 20.9.1984 København.

Hertha Emilie Haag f. 27.6.1911 København  død 30.9.1997 Bispebjerg

Bedsteforældre

Sofus Holm f. 20.5.1879 Horsens vægtsmed død 1959 Brønshøj 

Petra Marie Andersen f. 11.2.1882 Horsens søster til minister Fanny Jensen død 1946 Brønshøj

Hermod Gudmund Haag f. 26.6.1893 udvandrede 1923 bankbetjent i New York død 1965 i New York

Hansine Karla Augusta Christoffersen ugift f. 5.12.1884 København død 1966 Bispebjerg.

Oldeforældre

Laurits Henrik Holm f. 2.11.1831 Horsens skomager død 1896 Horsens 

Sofie Cathrine Schrøder f. 16.5.1837 Horsens  død ?

Niels Peter Andersen f. 14.8.1855 Føvling vognmand død 1921 

Ane Pedersdatter f. 5.6.1861 Tebstrup  død ?

Anton Julius Adolf Haag f.. 30.10.1849  København gas- og vandarbejder død ?  

Julie Maria Albertine Kriiger f. 25.10.1854 København.

Anders Christoffersen f. 22.5.1844 Ballerup arbejdsmand død ? 

Maren Kirstine Pedersdatter f. 22.11.1848 Thorslunde, Lolland død ?

Tip-oldeforældre

Peder Holm  f.31.3.1804 Vordingborg  skomagermester  død ----- Vordingborg

Karen Wendelboe f. 3.juli 1805 Horsens    død    2.april 1843   Vordingborg

Carl Frederich Schrøder f. 14.09.1804 Viborg  skomagermester død 5.maj 1857 Horsens

Bodil Hjernø Cortine Wendelbo f. 1813 søster til Karen Wendelbo   død ? Horsens

Anders Pedersen f. 1817 Føvling tømmer

Mette Kirstine Jensdatter f. 18.januar 1832

Peder Mikkelsen f. 12.august 1825 Hylke sogn

Ane Maria Eskildsen f. 7.november 1829 Tebstrup Ovsted

Johann Friderich Haag f. 1815 Gerabronn, Würtemberg død 1853 København

Kirstine Sofie Pantzer f. 1813  København      død 1889 Almindelig Hospital Ryesgade

Hermann Adolf Krüger f. 1821 i Czemzin, Polen  skrædder  død 4.december 1883 København

Louise Petrine Conradine Franck  f. 13.december Citadel, København  død 16.december 1887 Frederiksberg

Christoffer Jensen f. 2.juni 1804 Rønnebæksholm  død i Ballerup

Kirsten Andersdatter  f.18.maj 1812 Ballerup

Peder Hansen  f.19.april 1811 Thorslunde, Lolland

Bodil Rasmusdatter f. 23 september 1811 Thorslunde

Tip-Tip-oldeforældre

Henrik Holm f. 7.9. 1770   Præstø     skomager og vægter død 7.3.1848 Vordingborg

Maria Dorthea Sander f. 1775   død 30.1.1855  Vordingborg

Lars Laurits Wendelboe  f. 1777 Hørning  guldsmed  død 13.12.Horsens

Helene Hansen f. 16.3.1777 Horsens  død 17.4.1839  Horsens

Niels Friderich Schrøder f. 1774   ukendte forældre  maler  død 21.12.1813  Viborg

Dorthea Jensdatter Vind  f. 1777 Dølby, Skive   død 18.9.1865 Viborg

Lars Laurits Wendelboe   anesammenfald med nr. 3

Helene Hansen   anesammenfald med nr. 4

Peder Nielsen f. 1761  ukendte forældre død 19.2.1832

Johanne Andersen f. 1777 Haarup  lever af sin jordlod død 26.7.1856 Føvling

Jens Sørensen f. 21.3.1804  Vindinge   gårdmand i Yding senere i Føvling død 8.10.1880 Føvling

Sidsel Kathrine Nielsdatter  f. 25.3.1811  Føvling  død 10.3.1882  Føvling

Søren Jensen f. 1792   Yding     husmand   død 2.7.1860  Odder

Sidsel Jensdatter  f. 22.7.1796  Ovsted, Skanderborg

Eske Mikkelsen   f. 1779  Tebstrup  jordbruger

Ane Jensdatter f. 1792 Taaning

Johan Christian Haag  f. 1775 Gerabronn, Tyskland  skohandler og skrædder  død 1828 Gerabronn.

Catharina Dorothea Fischer  f. 1769 Gerabronn   død i Gerabronn ?

Engel Nicolai Pantzer  f.21.10.1778 København  nålemager  død 23.4.1824 København

Mariane Høeg f.22.3.1784 Frederiksberg

Carolus Kriiger  f. i Polen   død i Polen forældre ukendt

Catharina     død i Polen

Carl Gotlieb Frank  f. 1789 forældre ukendt, kommandersergent Jægerkorps, toldbetjent Ålborg død 11.11.1839

Marie Boline Hansen f.1.10.1798 København   død 22.3.1825 Citadellet

Jens Nielsen f. 1775 Rønnebæk husmand  død 11.1.1848 Ballerup

Lisbeth Christofferdatter f.1776 Everdrup, død 17.3.1848 Ballerup

Anders Knudsen  f.1782 Herstedøster   husmand 

Anne Peersdatter f.1785  død 3.7.1827 Ballerup

Hans Pedersen f. 1756 Torslund, Lolland  fæstegårdmand   død 2.6.1831 Torslunde

Karen Rasmusdatter f.1777  Lolland   død 5.1 1857  Torslunde

Rasmus Madsen f. 1767 Torslunde Lolland bonde og gårdbeboer  20.5.1829 Torslunde

Maren Knudsdatter f.23.2.1772 Torslunde      død 30.7.1841  Torslunde

Tip-3-oldeforældre

Peder Jensen Holm  f. 1729 ?   curasier, slagter  død   10.11.1805   Præstø

Johanne Malene Andreasdatter  f. 1728 Præstø  død 00.00.1799 Præstø

Christopher Sander  f. 1747 ?  sadelmagermester  død 7.juni 1818  Vordingborg

Ane Kirstine Larsdatter f. 26.9.1745  Vordingborg

Johannes Jensen Wendelboe f. 29.12.1748  Dover urmager, møller død 13.4.1828 i Kjærgaard mølle, Balle sogn.

Karen Pedersdatter  f. 1748    død 17.7.1782  Hørning.

Claus Hansen  f. 14.9.1742  Horsens skipper, tobaksspinder, skolelærer, død 28.7.1814 Horsens

Anne Cathrine Olufsdatter Beck f. 12.8.1748 Horsens    død 29.11.1780  Horsens

Jens Jensen Vinde   f. 1742  bonde  død i Dølby sogn

Mette Jepsdatter  f. 15.3. 1745 Vinde   død 25.10.1770 Vinde, Skive

Anders Hansen  f. 1738        husmand med jord død 1.7.1807  Aastrup, Føvling

Dorte Jensdatter  f. 1733     aftægtsenke død 3.12.1820     Aastrup, Føvling

Søren Nielsen f. 1765         smed   død 2.1.1849  Vinding

Mette Jensdatter  f. 1772  død 25.9.1831   Vinding

Niels Knudsen f.  1781  Vestbirk  død 28.1.1822  Føvling

Ane Katrine Laursdatter f. 1782 Østbirk   død 25.2.1863  Føvling

Jens Sørensen  f. 1765  selvejer bonde, kromand i Tiset  død 1802 i Tiset.

Ane Nielsdatter   f. 1773   

Jens Møller  f. 1765  Ovsted  fæstegårdmand 

Karen Jonsdatter f. 1759 Underup   død  1804  Ovsted

Michel Eskesen f. 1744   død 8.10.1814  Ovsted

Ane Kirstine  Sørensdatter  f. 29.9.1750   Ovsted   død 16.1.1791  Ovsted

Jens Rasmussen   f. 1753  husmand

Ane Nielsdatter    f. 1752

Johan Jacob Haag f. 1739  Gerabronn  kirurg og sårlæge Wüttemberg

Eve Maria Frenz  f. 1747   død 1803 Gerabronn

Johan Albrecht Fischer  f. 1726  skrædder  død 1775  Gerabronn

Maria Barbara Tässelin

Nicolaj Mathias Pantzer  f. 27.7.1753 Slangerup  bager

Anna Pedersdatter

Jens Høg  f. 1758  hørsvinger

Kirstine Rosenmejer  f. 1744

Daniel Johansen  f. 1759

Lovise Lind f. 1763

Niels Jensen f. 1744?   død 1780   Rønnebek

Anna Madsdatter f. 1747 Rønnebek

Christoffer Steensen f. 1744 Everdrup  bonde  d. 1788 Everdrup

Anne Christofferdatter  f. 1748 Everdrup  død 17.3.1821  Everdrup

Knud Andersen f. 1747  død i Værløse

Kirsten Madsdatter  d. 11.1.1783  Ballerup

Peer Nielsen  f. 1732?     død i Ballerup

Karen Rasmussdatter

Peder Jensen  f. 1720  død 1.12.1780  Torslunde, Lolland

Dorte Mikkelsdatter      død 15.3.1750

Mads Rasmussen f. 1739  Sædinge  død 2.2.1768  Sædinge

Mette Andersdatter  f. 1733

Knud Heinrich Heckmand   f. 1729  Torslunde    gårdmand  død 1784

Bodil Hansdatter   f. 1735    død Torslunde

 

Tip-4-oldeforældre

Andreas Hansen  f. 1695  Præstø     væver   død 2.9.1749   Præstø

Chirsten Nielsdatter   f.  1701    Præstø   død  1763   Præstø

Laurits Nielsen Blegmand  forhen bager   død 1756  Vordingborg

Maren Rasmusdatter  

Jens Lassen Vendelboe   f. ca. 1715   skoleholder i Svejstrup død 1772  Vindinge

Birthe Sørensdatter   f. 12.12.1763   Åle  død 16.juni 1754 Dover

Peder Mortensen  f. 1708  Hørning

Anne Espendatter f. 1711 død april 1762 Hørning

Hans Sørensen  f. 1705  købmand     død 19.6.1773  Horsens

Bodil Mouritsdatter  f. 30.12.1715  Horsens  død 2.7.1790  Horsens

Oluf Beck f. 1705  skrædder død 21.3.1782  Horsens

Susanne Hansdatter Neckel død 1751  Horsens

Jens Vinde  død 1786  

Vibeke Sørensdatter  f. 1700   død 9.3.1788 Øxenvad Dølby

Jeppe Povelsen  soldat Skive fik et uægte barn

Dorthe Andersdatter 

Hans Pedersen død 8.10.1762 Føvling

Cathrine Hendrichsdatter f. 1701  død 1777 i Føvling

Niels Sørensen Krog   Bryrup

Sidsel Pedersdatter

Jens Nielsen f. 1728  død 17.juni 1798  Vinding

Sophie Hansdatter  f.  1735

Knud Ericsen f. 1748  Østbirk   død  12.11.1803  Østbirk

Maren Nielsdatter  f. 1751  Østbirk

Laurs Christensen f.  1735  podemester på Urup død 22.11.1798  Østbirk

Anne Pedersdatter  f. 1750  død 21.9.1817  Østbirk

Søren Jensen   f.  1740  Tiset  kromand i Tiset  død 1803 Tiset

Ane Marie Sørensdatter  f. 1733    død  1808 Ejer, Ousted

Zidsel Olufsdatter  f. 1731   død dec. 1796  Ejer, Ousted

John Pedersen  f. 1733

Karen Nielsdatter  f. 1725

Eske Jensen  f. 1710-13    død 26.1.1770 Ovsted

Giertrud Rasnusdatter  f. 1722  død  1782  Ovsted

Søren Jensen  f. 1733 

Maren  Pedersdatter f. 1737  død 1788 Tebstrup, Ovsted

Rasmus Jensen

Johan Jacob Haag f. 1705  kirurg og sårlæge  død 1777 Gerabronn, Wüttemberg

Margretha Barbara Tässelin  f. 1705   død 1782  Gerabronn

Mathias Pantzer   f. 1721  Slangerup   bager  27.4.1771   Slangerup

Karen Ambjørnsdatter  f. 14.1.1731  Slangerup   død 1764  Slangerup

Mads Pedersen Fyhn  f. 1700   død 1779  Rønnebæk

Cidse Knudsdatter  f. 1706  død 25.6.1750  Rønnebæk

Steen Nielsen   gift

ukendt

Christopher Lorentsen   f. 1714 Everdrup  gift

ukendt   f. ca. 1712

Rasmus Madsen

Hans Hendrichsen Hectmand   død 14.12.1767 Torslund  Lolland